otwórz menu

2020 edition

Laureaci 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga

I kategoria

dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

 

ANTONI GLUZA

mistrz gry na żywieckich  dudach,  heligonce, okarynie, piszczałkach pasterskich,  znawca archaicznego repertuaru obrzędowego, gwary, kierownik kapel, zbieracz, dokumentator i popularyzator lokalnej kultury tradycyjnej.

Szczyrk, Żywiecczyzna, woj. śląskie

 

CZESŁAWA LEWANDOWSKA

Koronkarka i wykonawczyni plastyki obrzędowej i dekoracyjnej, popularyzatorka i mistrzyni kurpiowskiego rękodzieła ludowego

Ostrołęka, Kurpie, woj. mazowieckie

 

HELENA MIAZEK

Wycinankarka, popularyzatorka łowickiego folkloru

Chąśno, Łowickie, woj. łódzkie

 

DIONIZY PURTA

Rzeźbiarz ludowy, animator i popularyzator kultury ludowej

Białystok, Podlasie, woj. podlaskie

 

ZOFIA TARASIEWICZ

Śpiewaczka ludowa, popularyzatorka dziedzictwa górali czadeckich, obrzędowości, plastyki, tradycji kulinarnych

Bolesławiec, woj. dolnośląskie

 

JÓZEF TOMCZYK

Skrzypek ludowy

Mroczki Małe, Sieradzkie, woj. łódzkie

 

 

II kategoria

dla twórców za pisarstwo ludowe

 

HELENA KOŁODZIEJ 

Poetka ludowa

Wielkolas, pow. lubartowski, woj. lubelskie

 

III kategoria

dla kapel ludowych

 

Kapela ludowa MOGILANIE

Mogilany,  Krakowiacy Zachodni, woj. małopolskie

 

 

IV kategoria

dla zespołów folklorystycznych

 

Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych

Mroczki Małe, pogranicze Sieradzkiego i Wielkopolski, woj. łódzkie

 

Zespół Góralski „Zornica”

Zakopane, Podhale, woj. małopolskie

 

V kategoria

Naukowcy, badacze, animatorzy

 

ANTONI MALCZAK

Regionalista, działacz kultury, muzyk, pedagog, społecznik, autor programu ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji kultury regionalnej, organizator i animator instytucji i projektów, wieloletni dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Nowy Sącz, woj. małopolskie

 

LECH ŚLIWONIK

Teatrolog, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, badacz i znawca polskiego teatru amatorskiego, teatru ludowego. Inicjator, koordynator dokumentalista Sejmików Wiejskich Teatrów. Od 2016 roku przewodniczący Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warszawa

 

 

nagroda honorowa

dla instytucji i organizacji

 

PISMO FOLKOWE LUBLIN

Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej „Chatka Żaka”

Lublin

 

POLONIA ENSEMBLE

Polish Folk Song and Dance Ensemble

Chicago,  USA

45. edycja

Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2020 roku

 

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur !

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza
do nadsyłania wniosków o przyznanie ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga.

Nagroda ustanowiona w 1974 r. w dorocznych edycjach honoruje artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, literatury ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca; wyróżnia twórców kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów, organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę; nagradza badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem O. Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1) plastyki, muzyki, śpiewu, tańca, instrumentalistów; 2) literatury ludowej; 3) kapel; 4) zespołów folklorystycznych; 5) badaczy, naukowców, regionalistów, popularyzatorów oraz 6) nagroda honorowa dla instytucji i osób działających na rzecz kultury ludowej.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz o wykorzystanie formularzy zamieszczonych
na stronie internetowej http://www.nagrodakolberg.pl/regulamin.

 

Prosimy o zwrócenie uwagi na termin zakończenia naboru zgłoszeń kandydatur do Nagrody,

który upływa w dniu 30 marca 2020 r.

 

Adres do korespondencji:

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Al. Jana Pawła II / 11, 26-400 Przysucha, tel. 48 675 22 48; muzeumok@muzeum-radom.pl

 

Ze względu na modernizację budynku Muzeum, przesyłki kurierskie prosimy kierować na adres tymczasowej siedziby:

ul. Kręta 6

26-400 Przysucha

Laureaci 44. edycji Nagrody

W dniu 17 kwietnia 2019 roku na posiedzeniu Komisji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" dokonano wyboru laureatów tegorocznej edycji.

Laureatami 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w sześciu kategoriach wymienionych w Regulaminie zostali:

 

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

 

Anna Andruszkiewicz

Śpiewaczka solistka

Wiżajny, pow. suwalski, Suwalszczyzna, woj. podlaskie

 

Marianna Bączek

Śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych "Bandysionek", "Carniaków"

Bandysie, pow. ostrołęcki, Kurpie, woj. mazowieckie

 

Czesław Węglarz

muzyk i budowniczy instrumentów (dudy, gajdy, skrzypce, basy i pasterskie), popularyzator folkloru Beskidu Żywieckiego

Cisiec, Węgierska Górka, pow. żywiecki, woj. śląskie

 

Wiesława i Marian Łobozowie

Wytwórcy żywieckich zabawek ludowych

Pewel Wielka, pow. żywiecki, woj. śląskie

 

Lilia Sola

Artystka w dziedzinie plastyki (wycinanki, pająki, bukiety), poetka i popularyzatorka twórczości ludowej

Puławy, woj. lubelskie

 

Andrzej Wojtczak

Rzeźbiarz, współorganizator kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego

Kutno, woj. łódzkie

 

Kategoria II - dla twórców za pisarstwo ludowe

 

Jan Czarnecki

Poeta ludowy

Iłża, pow. radomski, woj. mazowieckie

 

Kategoria III - kapela ludowa

 

Kapela Zastawnych

Brzostek, pow. dębicki, woj. podkarpackie

 

Kategoria IV - dla zespołów folklorystycznych

 

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera"

Legnica, woj. dolnośląskie

 

Zespół Śpiewaczy "Sielanki"

Sielec, pow. chełmski, woj. lubelskie

 

Kategoria V - dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów

 

Elżbieta Krzyżaniak-Miller

Agata Skrukwa

Badaczki i autorki opracowań spuścizny rękopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga w Redakcji Dzieł wszystkich i Instytucie O. Kolberga w Poznaniu, popularyzatorki wiedzy o Jego dorobku i kulturze ludowej

Poznań

 

Nagroda honorowa

 

Towarzystwo Bambrów Poznańskich

Poznań

 

Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących

Iłża, pow. radomski, woj. mazowieckie

44. edycja

Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
w 2019 roku

 

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur !

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza
do nadsyłania wniosków o przyznanie ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga.

Nagroda ustanowiona w 1974 r. w dorocznych edycjach honoruje artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, literatury ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca; wyróżnia twórców kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów, organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę; nagradza badaczy, animatorów
i dokumentatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem O. Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1) plastyki, muzyki, śpiewu, tańca, instrumentalistów; 2) literatury ludowej; 3) kapel; 4) zespołów folklorystycznych; 5) badaczy, naukowców, regionalistów, popularyzatorów oraz 6) nagroda honorowa dla instytucji i osób działających na rzecz kultury ludowej.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz o wykorzystanie formularzy zamieszczonych
na stronie internetowej http://www.nagrodakolberg.pl/regulamin.

 

Prosimy o zwrócenie uwagi na termin zakończenia naboru zgłoszeń kandydatur do Nagrody,

który upływa w dniu 30 marca 2019 r.

Adres do korespondencji:

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Al. Jana Pawła II / 11, 26-400 Przysucha, tel. 48 675 22 48; muzeumok@muzeum-radom.pl

 

Uroczysta Gala wręczenia Nagród

6 czerwca 2018 roku o godz. 12 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej", przyznawanej raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia  wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Tego samego dnia o godz. 19 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego odbędzie się plenerowy Koncert laureatów oraz Wieczór tańca.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe przyznawane są instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru. W 43. edycji nagrodami honorowymi wyróżniono dwie instytucje działające od wielu lat poza granicami Polski, w środowiskach polonijnych w Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Laureatami 43. edycji Nagrody zostali:

  • Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych, kieruje kapelą dudziarską – Kostrzyn, pow. poznański, Wielkopolska,
  • Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców wielkopolskich – Golina, pow. jarociński, Wielkopolska,
  • Leon Lewandowski – muzykant solista (gra na skrzypcach i basach kaliskich), członek Kapeli Ludowej „Brzeziny” – Jagodziniec, pow. kaliski, Kaliskie, Wielkopolska,
  • Roman Prószyński – mistrz w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej, wykonawca pisanek i wycinanek – Terpentyna-Dzierzkowice, pow. kraśnicki, Lubelskie,
  • Danuta Radulska – twórczyni podlaskich tkanin dwuosnowowych – Wasilówka, pow. sokólski, Podlasie,
  • Halina Witkowska – kurpiowska pisankarka, hafciarka, popularyzatorka kultury regionalnej – Lemany, pow. pułtuski, Kurpie,
  • Sabina Szymbor – poetka ludowa, pochodzi z Woli Niemieckiej w pow. lubartowskim – Lublin,
  • Kapela Lipców z Wygnanowa – pow. radomski, Radomskie,
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” – Markowa, pow. łańcucki, Rzeszowskie,
  • Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” – Sierakowice, pow. kartuski, Kaszuby,
  • Władysław Dubaj – animator kultury ludowej, dokumentalista i organizator regionalnej i ogólnopolskiej sceny teatrów wiejskich – Tarnogród, pow. biłgorajski, Lubelskie,
  • Joanna Prętkowska – regionalistka, animatorka kultury biskupiańskiej, kierowniczka Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic – Domachowo, pow. gostyński, Wielkopolska,
  • Polski Zespół Folklorystyczny „MAZURY” – Mallet – Paraná (Brazylia),
  • Redakcja Kwartalnika Polonijnego „Tatrzański Orzeł”, Hasbrouck Heights, New Jersey (Stany Zjednoczone).

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim po raz czwarty wręczony zostanie również dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Trafi on w ręce przedstawiciela samorządu, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył realizację konkursu Instytutowi Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy Partnerami wydarzenia są Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Wieczorem, o godz. 19 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego, już po raz trzeci w 43-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga, laureaci zaprezentują się podczas plenerowego koncertu w specjalnym repertuarze. Kaszubskie i podkarpackie pieśni i tańce, oraz mazurki i oberki z Radomskiego to tylko niektóre atrakcje plenerowego koncertu.
W regionalnych strojach i z tradycyjnymi instrumentami wystąpią muzykanci z Wielkopolski i z Kaliskiego, członkowie Kapeli Lipców z Wygnanowa, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie”.
W trakcie koncertu, który poprowadzi znany podhalański muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbędzie się wspólny Wieczór tańca, podczas którego będzie można nauczyć się regionalnych tańców i zabaw. Zachęcamy do wspólnej zabawy w rodzinnej atmosferze!

Koncert organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wejście na Dziedziniec Zamku Królewskiego znajduje się od strony placu Zamkowego. Wstęp na koncert i potańcówkę jest bezpłatny.

Więcej informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2018 znajduje się na stronie www.nagrodakolberg.pl. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Laureaci 43. edycji Nagrody

W dniu 11 kwietnia 2018 roku na posiedzeniu Komisji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” dokonano wyboru laureatów tegorocznej edycji.

Laureatami 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w sześciu kategoriach wymienionych w Regulaminie zostali:

 

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych (dudy, sierszeńki, skrzypce przewiązane, mazanki), kieruje kapelą dudziarską.

Kostrzyn, pow. poznański, Wielkopolska

 

Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców wielkopolskich,

Golina, pow. jarociński, Wielkopolska

 

Leon Lewandowski – muzykant solista (gra na skrzypcach i basach kaliskich), członek Kapeli Ludowej „Brzeziny”.

Jagodziniec, pow. kaliski, Kaliskie, Wielkopolska

 

Roman Prószyński – mistrz w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej, wykonawca pisanek i wycinanek.

Terpentyna-Dzierzkowice, pow. kraśnicki, Lubelskie

 

Danuta Radulska – twórczyni podlaskich tkanin dwuosnowowych.

Wasilówka, pow. sokólski, Podlasie

 

Halina Witkowska – kurpiowska pisankarka, hafciarka, popularyzatorka kultury regionalnej.

Lemany, pow. pułtuski, Kurpie

 

Kategoria II -  dla twórców za pisarstwo ludowe

 

Sabina Szymbor – poetka ludowa

Wola Niemiecka,  pow. lubartowski, Lubelskie

 

Kategoria III – kapela ludowa

 

Kapela Lipców z Wygnanowa w pow. radomskim,  Radomskie

 

Kategoria IV - dla zespołów folklorystycznych

 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie”

Markowa, pow. łańcucki, Rzeszowskie

 

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”

Sierakowice, pow. kartuski, Kaszuby

 

Kategoria V - dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów

 

Władysław Dubaj – animator kultury ludowej, organizator i dokumentalista regionalnej i ogólnopolskiej sceny teatrów wiejskich.

Tarnogród, pow. biłgorajski, Lubelskie

 

Joanna Prętkowska – regionalistka, animatorka kultury biskupiańskiej, kierowniczka Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.

Domachowo, pow. gostyński, Wielkopolska

 

Nagroda honorowa

 

Polski Zespół Folklorystyczny

„MAZURY”

Mallet-Paraná, Brazylia

 

Redakcja Kwartalnika Polonijnego „Tatrzański Orzeł”

Hasbrouck Heights, New Jersey (USA)

		

Createt by www.pawelec.info