Mieczysław Gaja
Year:
2014
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Art. Sculptor
Region:
Lubelskie, Łuków
Należy do grona wybitnych przedstawicieli współczesnej sztuki ludowej. Jest rzeźbiarzem a także nieutrudzonym popularyzatorem i nauczycielem sztuki rzeźbiarskiej w znakomitym i słynnym Łukowskim Ośrodku Rzeźby Ludowej. Urodził się w 1953 roku w Łukowie, gdzie mieszka do dzisiaj. Rzeźbieniem zainteresował się pod wpływem teścia – wybitnego rzeźbiarza Wacława Suski. Szybko okazało się, że ten młody, zaledwie dwudziestokilkuletni człowiek, posiada talent wyczarowania w drewnie interesujących form rzeźbiarskich. Już w 1979 roku otrzymał II nagrodę w konkursie „Twórczość ludowa – kroniką polskiej wsi”. Kolejne lata pracy przyniosły wiele najważniejszych nagród w ogólnopolskich i regionalnych konkursach i przeglądach sztuki ludowej. W 1987 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawanej przez Biuro do Spraw Młodzieży Urzędu Rady Ministrów.
Mieczysław Gaja rzeźbi w popularnym wśród ludowych twórców materiale – drewnie lipowym. To dość miękkie łatwo poddające się obróbce drewno pozwala tworzyć rozbudowane kompozycje, takie jak lubi M. Gaja. Prace rzeźbiarza to zwykle dość duże formy opracowane z pojedynczych kloców drewna. M. Gaja stosuje pełnoplastyczne opracowania typowe dla rzeźby pełnej, jak też techniki reliefu charakteryzujące płaskorzeźby. Tworzy dynamiczne wieloelementowe sceny z licznymi postaciami ludzi, zwierzętami, elementami przyrody. Bliska jest mu tematyka sakralna; sceny zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu, żywotów świętych czy pełne wdzięku szopki. Często podejmuje także tematykę wiejską, przeważnie w ujęciu nostalgicznym. Przedstawia dawne typy wiejskie, przypomina tradycyjne zajęcia gospodarskie, prace rolnicze czy kapele. Ta podróż do minionych czasów ma także zadanie edukacyjne – przypomina młodzieży życie poprzednich pokoleń. Jest poniekąd źródłem wiedzy o najbliższej okolicy. Rzeźby artysty pokrywa wielobarwna polichromia wykonywana farbami olejnymi i akrylowymi, sprawiająca, że rzeźby ożywają. Od lat tę pracę wykonuje małżonka artysty Czesława, która jest oddaną współpracownicą oraz współtwórczynią sukcesów męża.
Prace artysty znajdują się w zbiorach ważnych polskich muzeów, w tym Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Stanowią ważną cześć kolekcji Muzeum Regionalnego w Łukowie, które dokumentuje dokonania „ośrodka łukowskiego” od jego powstania. Liczne rzeźby trafiły także do kolekcjonerów prywatnych. Rzeźby M. Gaja prezentowano na licznych wystawach muzealnych w Warszawie, Lublinie, Toruniu, Siedlcach, Białej Podlaskiej, wielokrotnie w rodzinnym Łukowie oraz w galeriach „Cepelii”. Rzeźbiarz kilkakrotnie uczestniczył w wystawach zbiorowych za granicą; w Niemczech i USA.
Mieczysław Gaja jest także jednym z najaktywniejszych animatorów kultury we własnym środowisku. Poświęcająca bardzo wiele czasu na prace z dziećmi i młodzieżą. Przed laty urządził w Łukowie własną pracownię rzeźbiarską, do której zaprasza zainteresowanych jego sztuką. Od 1994 roku wraz z innym znakomitym rzeźbiarzem Mieczysławem Zawadzkim prowadzi w Łukowie Szkółkę Rzeźbiarską, gdzie kolejne pokolenia uczniów starszych klas szkól podstawowych i gimnazjów poznają tradycje sztuki ludowej regionu i uczestniczą w praktycznej nauce warsztatu rzeźbiarskiego. Przez 20 lat istnienia szkółki w zajęciach uczestniczyło ponad 140 osób. Dokonania młodych rzeźbiarzy prezentowano na przygotowanych przez pomysłodawców szkółki wystawach. W ostatnich latach rzeźbiarz współprowadzi także Letnią Szkołę Rzeźby Ludowej – warsztaty rzeźbiarskie organizowane w ramach Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.
Mieczysław Gaja od 1982 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, aktywnie pracuje w zarządzie Oddziału Łukowskiego STL. Od 2009 roku jest jego prezesem. Wielokrotnie odznaczany – posiada Srebrny (2001) oraz Złoty Krzyż Zasługi (2010), odznakę „Zasłużony dla Kultury polskiej” (2010) oraz otrzymany w 2014 roku Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2009). Laureat konkursu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace wykonana w ramach ostatniego stypendium zostały jesienią 2014 roku zaprezentowane w Muzeum Regionalnym w Łukowie na wystawie „…a to ludowe i polskie właśnie…” .
Alicja Mironiuk Nikolska
Laureaci Nagrody 2014
- Mieczysław Gaja
- Jan Jurek
- Jan Kania
- Jerzy Walkusz
- Barbara Krajewska
- Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie"
- Zespół Taneczny „Oldrzychowice" z Oldrzychowic
- Maria Baliszewska
- Anatol Kocyłowski
- Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
- „Polskie Radio Rzeszów” - Rozgłośnia Regionalna w Rzeszowie, Spółka Akcyjna