Kapela Władysława Zarzyckiego z Maciejowic
Year:
2002
Category:
Category III. Folk bands
Field of activity:
Music
Region:
Mazowieckie, powiat garwoliński, Maciejowice
Kapela Maciejowicka występuje w składzie: Władysław Zarzycki – skrzypce, Stefan Sygocki – harmonia, Jan Cytryniak – bębenek z pobrzękadłami, fujarki, śpiew. To najbardziej ceniona w okolicy formacja wykonująca muzykę ludową. Jeszcze do lat siedemdziesiątych jej członkowie grywali często na weselach. Jest w ich muzyce echo niezliczonych wesel, które odegrali, niekończących się oberków i polek. Po kilkunastoletniej przerwie wrócili do muzyki na początku lat dziewięćdziesiątych - trafili na estrady, brali udział w konkursach, festiwalach, przeglądach, festynach, koncertach.
Władysław Zarzycki, kierownik kapeli, urodził się w 1926 r. w Domaszewie. Miał czterech braci muzyków. W czwartej klasie grywał już zarobkowo. Był muzycznym samoukiem, nauczył się stroić i reperować skrzypce, nabijać smyczek. Grał z najlepszymi, przez kilkadziesiąt lat uczył się wszystkiego, co było modne. Grę popisową zaczynał jednak zawsze od oberków, śpiewnych powiślaków, szybkich poleczek, melodii marszowych, przygrywania śpiewakom weselnym. Mieszkał w Maciejowicach, od lat jego dom był miejscem spotkań wszystkich okolicznych muzykantów.
Stefan Sygocki, urodził się w 1925 r. w Strychu, w rodzinie harmonistów. Grał dziadek, ojciec i dwu braci. W czasie wojny, po śmierci rodziców zaczął samodzielne życie, Gra na harmonii była jedynym źródłem utrzymania, jako dobry harmonista miał wzięcie i grał bardzo dużo, było to ulubione i szanowane zajęcie, nobilitowało w środowisku wiejskim. Był instrumentalistą grającym ze słuchu, dbającym o czystą i dokładną grę.
Jan Cytryniak z Kochowa, urodził się w 1916 r. Jego dziadek grał na basetli i barabanie, na wiejskich zabawach, chodząc po dyngusie, z kolędnikami czy na kusakowych potańcówkach. Ojciec grał na barabanie w dętej orkiestrze w Mysłowicach. Jan Cytryniak grał na bębenku z fantazją. Miał piękny głos, występował często jako solista śpiewak, był także wspaniałym tancerzem.
Kapela Władysława Zarzyckiego wielokrotnie wygrywała regionalne konkursy muzyki ludowej i zdobywała nagrody na Festiwalu w Kazimierzu. Władysław, jako solista skrzypek zdobył tam pierwszą nagrodę. Co roku ujmował widzów przyśpiewkami, grą na fujarkach i trąbach z kory.
/red.A.Z.-W./Wanda Księżopolska/
Laureaci Nagrody 2002
- Honorata Bloch
- Adam Głuszek
- Aniela Gmoch
- Władysław Gruszczyński
- Anna Ficoń
- Józef Janczak
- Alicja Kochanowska
- Jan Kowalski
- Stefan Sidoruk
- Roman Śledź
- Piotr Woliński
- Kapela Jana Gacy z Przystałowic Małych
- Kapela Władysława Zarzyckiego z Maciejowic
- Kapela Ludowa „Marciny” z Marcinowa
- Zespół obrzędowy ze Strykowic Górnych
- Zespół Śpiewaczy KGW z Łukowej I
- Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
- dr Jan Łuczkowski
- prof. Teresa Smolińska
- „Dom Tańca”. Stowarzyszenie na rzecz kultury tradycyjnej w Warszawie
- Tadeusz Bukowski-Groska
- Stanisław Kulawiak
- Jan Słodyczka-Maśniak