Kapela Rodziny Pudełków z Siedleczki
Year:
1985
Category:
Category III. Folk bands
Field of activity:
Music
Region:
Podkarpackie, powiat przeworski, Siedleczka
Kapela rodzinna Pudełków ukształtowała się w większym składzie w 1968 r. z inicjatywy klarnecisty Adama Pudełko przy Klubie Rolnika w Siedleczce patronowanym przez Gminną Spółdzielnię w Kańczudze. Wydatnej pomocy w rozwój kapeli udzielił też: Związek Zawodowy Pracowników Handlu i Spółdzielczości w Warszawie z Wacławą Muratow.
Przez pewien czas opiekunem Kapeli był znany skrzypek rzeszowski Mróz, pełniący także funkcję dyrygenta orkiestry dętej przy Cukrowni w Przeworsku. Mróz był przede wszystkim skrzypkiem i muzykantem ludowym znającym doskonale repertuar regionów przeworskiego i rzeszowskiego a także jasielskiego i lasowiackiego. Zbierał melodie i pieśni z tych regionów i wzbogacał nimi repertuar Kapeli Pudełków. Po jego śmierci na jego miejsce skrzypkiem prymistą został Jan Cyran a nowym kierownikiem artystycznym Adam Chodań.
Obaj przysporzyli kapeli wiele nowych melodii zebranych za pośrednictwem starszych muzykantów najbliższych okolic. W Kapeli grali: Jan Cyran - skrzypce prym, Tadeusz Pudełko (senior) - skrzypce prym, Stefan Pudełko - skrzypce sekund lub III-ci prym, Adam Pudełko - klamet, Bronisław Kowal - klarnet II-gi, Marian Pudełko - kontrabas, Jan Pudełko i Zbigniew Wójcik - cymbały oraz Mariusz Pudełko, Sabina Guderska i Jadwiga Laniar - śpiew. W rodzinie Pudełków muzykantami byli także Franciszek Pudełko - cymbalista, grający na tym instrumencie jeszcze przed powstaniem kapeli i jego syn - Andrzej, także cymbalista. Na bogaty repertuar kapeli składają się tańce, melodie i pieśni z przeworskiego i regionów sąsiednich: polki, tramelki, walczyki, sztajery i sztajerki, chodzone, marsze oraz tańce charakterystyczne.
Repertuar kapeli został utrwalony na kilku płytach oraz w nagraniach Polskiego Radia i TV. Kapela Rodzinna Pudełków brała wielokrotnie udział w różnych imprezach folklorystycznych niemal w całej Polsce. Zdobyła wiele nagród, wyróżnień, dyplomów i medali. Przez wiele lat występowała w Ogólnopolskich Spotkaniach Muzykujących Rodzin we Wrocławiu, gdzie zawsze spotykała się z wielką sympatią publiczności i organizatorów tej imprezy.
Na 20-lecie istnienia Kapela otrzymała dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w ruchu muzycznym.
W 2005 roku Kapela zawiesiła działalność.
Marian Pokropek
Laureaci Nagrody 1985
- Marianna Bałdyga
- Rozalia Barańska-Dzięciołowska
- Waleria Czubak
- Franciszka Dąbrowska
- Piotr Dziadosz
- Władysław Gawlak
- Stanisław Graca-Gobera
- Józef Janos
- Franciszek Kurzeja
- Ludwik Łojas
- Aurelia Majewska
- Zofia Świderska
- Kazimierz Woźniak
- Aleksandra Szurmiak-Bogucka
- Antoni Janiszewski
- Jan Matysek
- Anna i Henryk Świątkowscy
- Kapela Rodziny Pudełków z Siedleczki
- Kapela Jana Stocha z Zębu na Podhalu
- Kapela Braci Trzpilów
- Zespół „Holny” z Zakopanego
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Szamotuły”
- Władysław Korkuć
- Władysław Niedoba
- Wanda Stala
- Krystyna Straszyńska
- Grupa Folkloru Polskiego "Wisła" z Kurytyby (Brazylia)
- Zespół „Piastowie” ze Sztokholmu (Szwecja)