Marianna Kowalska
Year:
1988
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Embroiderer
Region:
Mazowieckie, powiat pułtuski, Lutobrok
Marianna Czesława Kowalska urodziła się 28 I 1919 r. we wsi Plasucin. Po zamążpójściu w 1942 r. zamieszkała w Lutobroku. Pracowała na gospodarstwie rolnym i zawodowo trudniła się hafciarstwem. Umiejętności tej nauczyła się w wieku 13 lat od matki Rozalii Turek i od starszych hafciarek ze wsi Psary. Już w okresie międzywojennym swe wyroby hafciarskie sprzedawała do spółdzielni rękodzielniczej w Gładczynie prowadzonej przez Wandę Modzelewską, a od 1938 r. do Spółdzielni w Pniewie.
Po 1950 r. współpracowała z CPLiA w Pułtusku. Wykonuje haft na tiulu. Zdobi nim czepki do strojów ludowych i komplety obrusów i serwetek.
Wzornictwo oparte jest na tradycyjnych motywach geometrycznych wynikających z właściwości samego surowca. Hafciarka mimo tych ograniczeń potrafiła stworzyć niezwykle bogate zdobnictwo. Jej wyroby są doskonałe technicznie.
Od 1974 r. bierze udział w konkursach i wystawach sztuki ludowej. Na pierwszej wystawie w Pułtusku otrzymuje dwie pierwsze nagrody za hafty i za strój. Następne konkursy: 1955 r. w Warszawie, 1973 r. w Pułtusku, 1977 r. w Toruniu, w 1979 r. ponownie w Pułtusku, a w 1984 r. w Ostrołęce i Lublinie. Wszędzie zdobywa nagrody (cztery razy I nagrodę) i wyróżnienia. Należy do twórczyń aktywnych społecznie. Od 1977 r. jest członkiem STL. Wielokrotnie uczestniczy w Cepeliadach, kiermaszach i pokazach sztuki ludowej m.in.: Warszawa, Częstochowa, Kraków, Gdańsk i Gdynia, Ostrołęka, Pułtusk. Jej prace znajdują się w muzeach w Ostrołęce, Pułtusku, Lublinie, Warszawie, Toruniu i Płocku.
W uznaniu zasług w kontynuowaniu sztuki ludowej została odznaczona medalem 40-lecia PRL, tytułem „Mistrz Rękodzieła Ludowego” i odznaczeniami ,,Zasłużony dla CPLiA”, „Zasłużony Działacz Kultury”.
Marianna Kowalska zmarła w 2013 roku.
Marian Pokropek
Laureaci Nagrody 1988
- Henryk Burzyński
- Adela Jabłońska-Szczuchniak
- Stefania Konopka
- Marianna Kowalska
- Stefan Ślażyński
- Antoni Łempicki
- Stanisław Sieruta
- Leon Widz
- Zespół Regionalny „Podhale” z Nowego Targu
- Kapela Franciszka Hirta „Chrośniczanie” z Chrośnicy
- Bożenna Golcz
- prof. Aleksander Jackowski
- Stanisław Weremczuk
- Jan Banaszak
- Stanisław Kmieć
- Jan Mincewicz
- Kazimiera Walczak
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie