Kapela Mariana Pełki z Wieniawy
Year:
1998
Category:
Category III. Folk bands
Field of activity:
Music
Region:
Mazowieckie, Radomskie, Wieniawa
Wieniawa, w której mieszkał Marian Pełka to wieś w okolicach Przysuchy, na pograniczu regionów opoczyńskiego i radomskiego, gdzie tradycje wiejskiej muzyki instrumentalnej są ciągle żywe. Charakterystyczną dla tych obszarów kapelę tworzyły trzy instrumenty: harmonia pedałowa (Marian Pełka ur.1936- zm.2013), skrzypce (Stefan Jarosiński), bęben z brzękadłami (Józef Lipiński).
Mistrz kapeli wieniawskiej- harmonista Marian Pełka, był spadkobiercą i kontynuatorem rodzinnej tradycji muzykowania. Ojciec Mariana Pełki był znanym skrzypkiem, a brat Władysław grał na harmonii. Marian Pełka grał na harmonii pedałowej, trzyrzędowej i rozciąganej. Przez wiele lat należał do znanej kapeli braci Jana i Stanisława Wlazłów z Kłudna.
Kapela Pełki miała w swoim repertuarze podstawowe tradycyjne melodie regionu: mazurki, mazury, oberki, śniatówki i polki. Marian Pełka był dużą indywidualnością muzyczną. Grał często na weselach i zabawach, występował w regionalnych przeglądach folklorystycznych (Dni Kolbergowskie w Przysusze), współpracował ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” w Warszawie oraz z Domem Kultury w Wieniawie. Odbywał wspólne koncerty z folkowym zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. W 1997 r. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu kapela Mariana Pełki zdobyła główną nagrodę – „Złotą Basztę”.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 1998
- Władysława Wiśniewska
- Janina Chmiel
- Stanisława Puślednik
- Marianna Góral
- Anna Kupczak
- Maria Pogłód
- Zofia Owca
- Kazimierz Markiewicz
- Tadeusz Krata
- Ignacy Antosz
- Zdzisław Marczuk
- Władysław Sitkowski
- Zygmunt Bukowski
- Kapela Mariana Pełki z Wieniawy
- Kapela Braci Cicheckich z Grądek koło Maciejowic
- Zespół Śpiewaczy „Tkaczki”z Wyryk Woli
- Zespół Regionalny „Spod Kicek”- z Mordarki
- prof. Dorota Simonides
- Wanda Księżopolska
- Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Opolu