Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła
Year:
1974
Category:
Category IV. Folk groups
Field of activity:
Music
Region:
Mazowieckie, powiat ostrołęcki, Kurpie, Kadzidło
Zespół powstał w 1953 r. przy Spółdzielni CPLiA „Kurpianka” w Kadzidle z istniejącego już od 1947 r. zespołu ludowego przy miejscowej świetlicy. Zespół składał się z kapeli: Józef Mróz _ harmonia pedałowa, Tadeusz Szutkowski - skrzypce, Bolesław Ciężar - bębenek oraz z kilku par tanecznych z solistami: Piotrem Puławskim, Aleksandrą Bakułową i Marią Pokorą. Z repertuaru tego świetlicowego zespołu korzystał Tadeusz Sygietyński gromadząc materiały do folkloru kurpiowskiego dla Zespołu ,,Mazowsze”. Sprzyjający klimat dla działalności zespołu regionalnego a później także Spółdzielni ,,Kurpianka” stworzył ówczesny proboszcz parafii Kadzidło, ks. Mieczysław Mieszko osobiście zaangażowany w działalność na rzecz podtrzymania sztuki ludowej i folkloru kurpiowskiego.
Od początku istnienia Zespołu ,,Kurpianka” stałą pozycją repertuarową było „Wesele na Kurpiach”, regionalne widowisko ludowe w trzech aktach ze śpiewem i tańcami. Scenariusz opracował Jan Budzyński według wcześniejszych zapisów ks. Władysława Skierkowskiego i Stanisława Tworkowskiego. Z czasem „Wesele kurpiowskie” wzbogacono nowymi pieśniami i tańcami, także gawędami. Kierownikiem ,,Kurpianki” do 1972 r. był prezes Spółdzielni Stanisław Reich, później kolejnymi instruktorami byli Józef Mróz i Józef Sobiech. Przez wiele lat konsultantem artystycznym zespołu była prof. Jadwiga Mierzejewska, wybitny choreograf i znawczyni polskich tańców ludowych.
Cechą zespołu był autentyzm i wierność tradycji, spontaniczność wykonawców, zaangażowanie i ich duże umiejętności wokalno-taneczne. Zespół wykonuje liczne tańce kurpiowskie takie jak: ,,powolniak”, „wyrwasy”, „obertas”, ,,kowal”, ,,okrąglak”, ,,żuraw” i in. do których przygrywa 5-osobowa kapela: harmonia pedałowa, fujarka, skrzypce, klarnet i bębenek. Występuje też w bogatych, autentycznych strojach ludowych (kobiecych), często prezentuje także kurpiowską sztukę ludową (wycinanki, pieczywo obrzędowe, plastyka obrzędowa) dzięki temu, że jego członkami są również znani twórcy ludowi.
Po licznych występach krajowych, Zespół ,,Kurpianka” w 1962 r. po raz pierwszy wyjechał na międzynarodowy festiwal folklorystyczny do Włoch i od razu zyskał dużą popularność. Dwa lata później, na Festiwalu Muzyczno-Folklorystycznym w Anglii Kapela Zespołu ,,Kurpianka” otrzymała najwyższą nagrodę (II miejsce, pierwszego nie przyznano). W następnych latach Zespół ,,Kurpianka” wielokrotnie wyjeżdżał na występy zagraniczne na Białoruś, Ukrainę, do Niemiec, Czechosłowacji i in. W Polsce występował na wielu festiwalach (Płock, Kazimierz Dolny, Kraków, Warszawa, Poznań i in.), na różnych ogólnopolskich uroczystościach i imprezach państwowych (Dożynki, święta państwowe). Bardzo często brał udział w imprezach regionalnych w Kadzidle, Ostrołęce, Myszyńcu, Łomży itp., przyczyniając się do podtrzymywania tradycji folklorystycznych na Kurpiach.
Z udziałem Zespołu nagrano dwa filmy: „Wesele kurpiowskie” „Folklor Kurpi Zielonych”. Polskie Nagrania wydały płytę stereofoniczną z 47 melodiami i piosenkami kurpiowskimi. ,,Kurpianka” wielokrotnie występowała w radio i TV. Jej repertuar był wykorzystywany w różnych opracowaniach popularno-naukowych m.in. przez Grażynę Dąbrowską w książkach: „Tańce Kurpiów Puszczy Zielonej”, Warszawa 1967, „Wesele kurpiowskie”, Kraków 1985.
Agnieszka Pokropek
Laureaci Nagrody 1974
- Władysław Chajec
- Michalina, Jadwiga i Zbigniew Ćwiżewiczowie
- Justyna Grzegory
- Franciszek Horak
- Janina Orynżyna
- Franciszka Rybkowa
- Jadwiga Sobieska
- Tomasz Śliwa
- Adam Zegadło
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła
- Zespół Regionalny „Zubrzyca Górna” na Orawie
- Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia”