Justyna Grzegory
Year:
1974
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Art
Region:
Łódzkie, powiat łowicki, Złaków Borowy
Justyna Grzegory urodziła się w 1909 roku. Mieszkała we wsi Złaków Borowy koło Łowicza. Pracowała na niewielkim gospodarstwie rolnym zajmując się jednocześnie różnymi dziedzinami twórczości ludowej. Wszechstronnie uzdolniona - umiała tkać, haftować, robić pająki i bibułkowe kwiaty, wycinanki, malować pisanki a także wysypywać piaskiem ozdobne ornamenty. Gawędziarka i odtwórczyni folkloru łowickiego. Rozkwit talentu Justyny Grzegory nastąpił po 1948 roku, kiedy twórczością artystki zainteresowało się Muzeum w Łowiczu.
W 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Muzeum w Łowiczu na najpiękniej zdobiony dom i zagrodę zdobyła I nagrodę. Postanowiono wówczas, by w chałupie Justyny Grzegory, będącej obiektem tradycyjnego budownictwa łowickiego z końca XIX w., zorganizować izbę twórczą - regionalne muzeum. Po śmierci twórczyni, chałupę z całym wyposażeniem zakupiło łowickie muzeum i przeniosło do Skansenu w Maurzycach k/ Łowicza.
Justynę Grzegory nazywano ambasadorem łowickiej sztuki ludowej, zarówno dzięki prowadzonej przez nią izby twórczej, jak również dzięki jej uczestnictwu w wielu wystawach, konkursach i kiermaszach sztuki ludowej. Artystka była wielokrotnie nagradzana.
W 1971 roku Muzeum w Łowiczu zorganizowało ,,Jubileuszową wystawę prac Justyny Grzegory z okazji 50-lecia działalności artystycznej”. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Artystka wsławiła się ,,kodrami” - wycinankami obrazkowymi przedstawiającymi sceny z życia tradycyjnej wsi łowickiej wzbogaconymi o ornamentykę kwiatową z własnej fantazji.
Prace Justyny Grzegory posiadają muzea w Łowiczu, Łodzi, Warszawie, Płocku i Toruniu.
Justyna Grzegory zmarła w 1978 roku.
Marian Pokropek
Laureaci Nagrody 1974
- Władysław Chajec
- Michalina, Jadwiga i Zbigniew Ćwiżewiczowie
- Justyna Grzegory
- Franciszek Horak
- Janina Orynżyna
- Franciszka Rybkowa
- Jadwiga Sobieska
- Tomasz Śliwa
- Adam Zegadło
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła
- Zespół Regionalny „Zubrzyca Górna” na Orawie
- Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia”