Zespół „Warszawa” z Dijon (Francja)
Year:
1977
Category:
Category IV. Folk groups
Field of activity:
Music
Region:
Francja, Dijon
Grupa została założona w 1959 roku w Dijon przy Francusko-Polskim Stowarzyszeniu Kulturalnym i od początku dała się poznać jako jeden z lepszych zespołów Polonii francuskiej. Z historią „Warszawy” związana była od pierwszych lat jej istnienia rodzina Parczyńskich (potomkowie polskich emigrantów), przede wszystkim zaś Józef Andrzej Parczyński, założyciel i kierownik grupy aż do 2006 roku. Zastąpił go David Vignon. W opiece nad zespołem wspierają go obecnie Jean-Pierre Baumgart, Isabelle Beneton, Nicolas Rover oraz Sandrine Vignon.
Ponad 50-letnia historia zespołu związana jest z jego bardzo ożywioną działalnością. Grupa koncertowała m.in. we Francji i we Włoszech, w Luksemburgu, a także w Polsce (również przed parą prezydencką). „Warszawa” ma również na koncie udział w wielu festiwalach – w 1975 roku reprezentowała nasz kraj podczas międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon, pojawiła się także na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Castrovillari, podczas którego zdobyła puchar. Zespół gościł również wielokrotnie w Rzeszowie na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
„Warszawa” jest organizatorem i uczestnikiem licznych imprez kulturalnych. Jej członkowie brali udział w wystawach poświęconych Polsce w Dijon, w targach wiosennych w Dijon, a także wydawali kwartalnik. Współpracowali także z wieloma polskimi i polonijnymi zespołami folklorystycznymi. Już w latach 70. XX wieku zorganizowali w Dijon cieszące się ogromną popularnością koncerty grupy „Bandoska” z Rzeszowa.
W trakcie 50 lat działalności grupy było z nią związanych ponad 850 osób. Dziś zespół tworzy około 50 artystów zrzeszonych w dwóch grupach tanecznych, grupie śpiewaczej i kapeli. Najważniejszym programem „Warszawy” pozostaje trzygodzinny spektakl pod tytułem „Od Bałtyku do Tatr”. Prezentuje on folklor 23 regionów etnograficznych Polski.
Zespół Folklorystyczny „Warszawa” – m.in. w uznaniu zasług dla pielęgnowania polskiej kultury wśród Polonii – został uhonorowany Złotym Medalem Towarzystwa „Polonia” i Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa „Polonia”.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródła: Archiwum Nagrody im. Oskara Kolberga, folder VIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszów 1989
Laureaci Nagrody 1977
- prof. Józef Burszta
- Jan Bzdęga
- Józefa Chaładaj
- Zygmunt Grabarski
- Stanisław Klejnas
- Edward Kołacz
- Scholastyka Krupowicz
- Adam Kuchta
- dr Zofia Kwaśnicowa
- Jan Lubomirski
- Stanisław Seweryński
- ks. dr Bernard Sychta
- Jan Tacina
- prof. Wanda Telakowska
- Anna Uliczka
- Władysław Walczak-Baniecki
- Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy i jego kierowniczka Aniela Krupczyńska
- Zespół im. Józefa Bema z Budapesztu
- Zespół „Krakus” z Genk (Belgia)
- Zespół „Podhale” z Montrealu (Kanada)
- Zespół „Rzeszowiacy” z Chicago (USA)
- Zespół „Warszawa” z Dijon (Francja)