Franciszka Kaczmarek i Eugeniusz Kaczmarek
Year:
2000
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Music
Region:
Łódzkie, powiat sieradzki, Chojne
Franciszka urodziła się w 1931 roku w Chojnem, a jej mąż Eugeniusz w 1929 roku w Bobrownikach. Małżonkowie mieszkają we wsi Chojne. Tworzyli parę taneczną prezentującą autentyczny, tradycyjny sposób wykonywania tańców sieradzkich. Swoje umiejętności, kunszt i talent rozwijali przede wszystkim na wiejskich potańcówkach.
Oboje byli członkami Zespołu Obrzędowego z Chojnego i odgrywali główne role w widowiskach przygotowywanych przez grupę. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja wesela sieradzkiego, w którym Franciszka gra swatkę, a Eugeniusz drużbę weselnego. Role te oparte są na rozbudowanych, solowych partiach wokalnych oraz scenach tradycyjnego tańca.
Państwo Kaczmarkowie wielokrotnie uczestniczyli, wraz z Zespołem Obrzędowym z Chojnego, w Ogólnopolskich Konkursach Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. W 1984 i 1989 roku dwukrotnie zdobyli główną nagrodę – „Taneczny Krąg”. W 1986 roku, na III Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, otrzymali wyróżnienie w kategorii par tanecznych, a w 1994 roku – I nagrodę. Zostali również docenieni podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Województwa Sieradzkiego w 1992 roku (zdobyli I nagrodę). Eugeniusz Kaczmarek otrzymał także nagrodę Wojewody Sieradzkiego w 1994 roku.
Jako doskonali tancerze zapraszani byli na specjalne pokazy i szkolenia etnograficzne prowadzone przez Wojewódzki Dom Kultury w Sieradzu. Eugeniusz Kaczmarek swoje umiejętności taneczne prezentował także podczas ogólnopolskiego seminarium dla instruktorów tańca ludowego w Rzeszowie w 1994 roku.
Nagrania video pary tanecznej Franciszki i Eugeniusza Kaczmarków znajdują się w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu i Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 2000
- Teodor Biegun
- Bronisława Bednarek
- Halina Fijołek
- Stanisław Głaz
- Marianna Gumiela
- Czesława Marchewka
- Czesława Rowicka
- Franciszka Kaczmarek i Eugeniusz Kaczmarek
- Józef Chojnacki
- Wawrzyniec Hubka
- Kapela Jana Karpiela-Bułecki z Zakopanego
- Zespół „Kocudzanki” z Kocudzy I
- Zespoły Śpiewacze „Bandysie” i „Dłudzonki” z Kurpiowskiego Zespołu „Czarniacy” z Czarni
- Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” – Wilamowice
- Zespół Góralski „Hamernik” – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
- Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie
- Władysław Ogrodziński
- Józef Wiktor Vaina
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
- Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna