Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” – Wilamowice
Year:
2000
Category:
Category IV. Folk groups
Field of activity:
Music
Region:
Śląskie, powiat bialski, Wilamowice
Społeczność Wilamowic tworząc w 1948 r. pierwszy zespół folklorystyczny zyskała możliwość prezentacji i przyczyniła się do zachowania swojej odrębności i tożsamości kulturowej, wynikającej z osadnictwa flamandzkiego w odległych dziejach tego regionu (XIII w.). Zespół kultywuje rodzimą tradycję w zakresie muzyki, śpiewu, tańca, obyczajów, języka i stroju ludowego przekazywanego kolejnym pokoleniom.
„Zespół Regionalny Wilamowice” po raz pierwszy wystąpił w 1949 r. w Krakowie. Od początku działalności współpracował z „Cepelią” oraz z zespołami państwowymi „Mazowsze” i „Śląsk”, które włączyły do swoich programów tańce i stroje wilamowickie.
W 1964 r. patronat nad zespołem objęła „Cepelia” w Czechowicach Dziedzicach, co umożliwiło działalność koncertową zespołu podczas krajowych imprez (np. Tygodzień Kultury Beskidzkiej) i za granicą (Niemcy, Belgia, Włochy, Francja, Szwajcaria, Bułgaria).
W latach 80-tych przy zespole powstała grupa dziecięca „Fil” (od nazwy tańca). Patronat nad nowym zespołem przejęła Jolanta Danek i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.
W 1995 r. powstał jeden zespół, który przyjął nazwę: Zespół Regionalny „Cepelia – Fil – Wilamowice”. W 1995 r. Zespół reprezentował Polskę na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu; w 1999 r. na licznych estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Europa bez granic” w Legnicy. Za swoje osiągnięcia artystyczne Zespół otrzymał Dyplom Wojewody Bielskiego i Dyplom Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dokumentacja działalności artystycznej zespołu w formie nagrań muzycznych znajduje się w Polskim Radio i TVP w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 2000
- Teodor Biegun
- Bronisława Bednarek
- Halina Fijołek
- Stanisław Głaz
- Marianna Gumiela
- Czesława Marchewka
- Czesława Rowicka
- Franciszka Kaczmarek i Eugeniusz Kaczmarek
- Józef Chojnacki
- Wawrzyniec Hubka
- Kapela Jana Karpiela-Bułecki z Zakopanego
- Zespół „Kocudzanki” z Kocudzy I
- Zespoły Śpiewacze „Bandysie” i „Dłudzonki” z Kurpiowskiego Zespołu „Czarniacy” z Czarni
- Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” – Wilamowice
- Zespół Góralski „Hamernik” – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
- Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie
- Władysław Ogrodziński
- Józef Wiktor Vaina
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
- Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna