Wawrzyniec Hubka
Year:
2000
Category:
Category II. Folk writing
Field of activity:
Folk literature
Region:
Śląskie, powiat żywiecki, Beskid Śląski, Złatna
Wawrzyniec Hubka urodził się w 1921 roku w Złatnej. Jego debiut literacki przypadł na 1968 rok, kiedy w tygodniku „Wieści” ukazał się jego pierwszy wiersz. Poeta publikował później głównie w takich czasopismach jak „Chłopska Droga”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Krakowska”, „Kamena”, „Życie Literackie”, „Przewodnik Katolicki”, „Dziennik Zachodni”. Jego wiersze znalazły się także w następujących antologiach: „A drzewa schylają korony”, „Gronie nasze gronie”, „Ojca Świętego Polska światu dała”, „Ojczyzna”, „Okruchy chleba”, „Prowadź nas w jasność”, „Spod beskidzkich groni”, „Wieś tworząca”, „Wołanie z ziemi”, „Zolnik i Pobożny diabeł Kusi”. Wydał również cztery tomiki indywidualne: „Moje wiersze” (1979), „Beskidzkie strony moje” (1996), „Jesienne wrzosy” (1989), „Jedna jest Polska” (1996).
Stowarzyszenie Twórców Ludowych tak charakteryzowało jego poezję: „Twórczość Wawrzyńca Hubki układa się w kilka bloków tematycznych. Podstawowy zakres poetyckich refleksji poety ze Złatnej stanowi własna, regionalna tradycja, piękno Beskidów, przywiązanie do górskiego krajobrazu i ziemi przodków. Wiersze z tego kręgu to przede wszystkim opisy beskidzkiego pejzażu – gór, dolin i hal. Z opisami Beskidów wyraźnie łączy się krąg rodzinnej religijności i przeżywania czasu świątecznego. Jednak dominującym elementem w twórczości poety są sprawy Polski, jej historii i niepodległego bytu”.
Wawrzyniec Hubka uczestniczył w kilkunastu Ogólnopolskich Konkursach Literackich im. Jana Pocka, podczas których otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Jego wiersze były nagradzane podczas „Tygodnia Kultury Beskidzkiej” w Wiśle i Żywcu.
Poeta gromadził także zapisy starych pieśni, zwyczajów i obrzędów, notował przysłowia polskiej wsi. Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oraz grupy literackiej „Gronie”. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Armii Krajowej.
Wawrzyniec Hubka zmarł w 1999 roku.
Bożena Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 2000
- Teodor Biegun
- Bronisława Bednarek
- Halina Fijołek
- Stanisław Głaz
- Marianna Gumiela
- Czesława Marchewka
- Czesława Rowicka
- Franciszka Kaczmarek i Eugeniusz Kaczmarek
- Józef Chojnacki
- Wawrzyniec Hubka
- Kapela Jana Karpiela-Bułecki z Zakopanego
- Zespół „Kocudzanki” z Kocudzy I
- Zespoły Śpiewacze „Bandysie” i „Dłudzonki” z Kurpiowskiego Zespołu „Czarniacy” z Czarni
- Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” – Wilamowice
- Zespół Góralski „Hamernik” – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
- Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie
- Władysław Ogrodziński
- Józef Wiktor Vaina
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
- Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna