Jan Kacwin
Year:
1989
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Music
Region:
Małopolskie, powiat nowotarski, Krościenko
Jan Kacwin urodził się w 1918 r. w Krościenku. Pochodził z rodziny góralskiej o bogatych tradycjach muzyczno-folklorystycznych. Gry na skrzypcach nauczył się w latach dziecięcych, mając 16 lat zaczął już grać w kapeli góralskiej. Oprócz gry na skrzypcach dawał popisy śpiewu i tańca. Znał niezliczoną ilość przyśpiewek, z których wiele było jego autorstwa: miał bowiem łatwość układania nowych tekstów, głównie o charakterze satyrycznym i życzeniowym.
Po II wojnie światowej współpracował z różnymi kapelami i zespołami regionalnymi. Najdłużej związany był z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Pieniny” w Krościenku, działającym tam niemal bez przerwy od 1953 r. W Zespole grał na skrzypcach w kapeli, występował jako solista-śpiewak i tancerz. Należy do najstarszych członków tego zespołu walnie przyczyniając się do zdobywania przez ten zespół najwyższych nagród na różnych imprezach folklorystycznych tak w kraju jak i za granicą. W jego wykonaniu prezentowany jest zwykle popisowy sztajerek staroświecki.
Wielokrotnie brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (jest laureatem II nagrody), występował z Zespołem w Bukowinie Tatrzańskiej na Konkursie Tańca Zbójnickiego i w ,,Sabałowych Bajaniach”, w Krakowie na przeglądach Zespołów Cepeliowskich i w Przeglądach Kapel, w Rzeszowie na Ogólnopolskich Konkursach Tańca Ludowego, zdobywając tam nagrodę „Taneczny Krąg”. Ponadto uczestniczył w festiwalach i imprezach folklorystycznych w Zakopanem, Nowym Targu, Nowym Sączu, Żywcu, Wiśle, Płocku i w wielu innych miastach na terenie całej Polski. Jego występy cieszyły się zawsze dużą popularnością.
Grając, śpiewając i tańcząc, zawsze występował w bogatym stroju górali pienińskich, którego był wykonawcą. Za uczestnictwo w festiwalach i konkursach otrzymał wiele nagród, dyplomów, medali. Jest także laureatem nagród ogólnopolskich.
Jan Kacwin zmarł w Krościenku w 2008 roku.
Agnieszka Pokropek
Laureaci Nagrody 1989
- Bazyli Albiczuk
- Julian Brzozowski
- Janina Buraczyk
- Stanisława Dąbrowska
- Zuzanna Gwarek
- Stanisław Korpa
- Władysław Baranowski
- Jan Hołubowski
- Maria Orlik i Władysław Orlik
- Jan Kacwin
- Zespół Pieśni i Tańca „Poiana” z Piławy Dolnej
- Zespól Śpiewaczy „Pogranicze” z Szypliszk
- Jerzy Lipka
- Janina Marcinkowa
- Piotr Świerc
- Zespół Pieśni i Tańca „Nasz Balet” z Argentyny
- Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” z Reims (Francja)
- Zespół Pieśni i Tańca Towarzystwa „Kultura i Tradycja” z Curcelles les Lens (Francja)
- Zespól Tańca „Echo z Polski” z Toledo (USA)
- Danuta Collin
- Helena Śliwka
- Jadwiga Hirt