Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio SA
Year:
2004
Category:
Category VI. Honorable mention to institutions and nongovernmental organizations deserved in the field of safeguarding and popularization of folk culture
Field of activity:
Scientific activity, popularization, promoting
Region:
Mazowieckie, Warszawa
Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało w 1994 roku z inicjatywy Marii Baliszewskiej. Podstawowe cele jego działalności to ochrona i promocja dawnej tradycyjnej kultury, wspieranie jej nowych przejawów i dokumentowanie wszystkich zjawisk z nią związanych. Centrum pełni także rolę mecenasa poprzez wspieranie finansowe imprez i fundowanie nagród dla wybitnych twórców kultury ludowej, organizowanie koncertów i festiwali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego (zwłaszcza Festiwalu i Konkursu „Nowa Tradycja”). Promuje również kulturę tradycyjną na antenach stacji zagranicznych zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej i animuje nowe wydarzenia muzyczne. RCKL publikuje także serię płytową „Muzyka Źródeł – z kolekcji muzyki ludowej Polskiego Radia”.
Najważniejsze zadania centrum to informowanie o wydarzeniach dotyczących kultury ludowej, uświadamianie słuchaczom wagi tej części tradycji narodowej i oswajanie z jej nowym obliczem. Popularny, edukacyjny i artystyczny charakter audycji oraz stosowanie różnych ich form pozwalają na dotarcie do szerokiego grona słuchaczy. Przekazują one wiedzę o regionach i subregionach naszego kraju, o grupach etnicznych i narodowościowych, o gwarach i wszystkich przejawach kultury ludowej. Pozwalają także poszerzyć wiedzę o świecie, o mało znanych kulturach i mają funkcję poznawczą w odniesieniu do wszystkich przemian kulturowych, jakie zachodzą w związku z postępem cywilizacyjnym. Najważniejsze cykliczne audycje RCKL to „Kiermasz pod kogutkiem”, „Ars etnica”, „Źródło”, „Czas na folk” oraz cykle „Żywy świat”, „Muzyczny atlas Polski” i „Etniczne podróże muzyczne”.
W okresie dwudziestu lat działalności do najważniejszych i trwałych osiągnięć RCKL należą: wyprawy etnograficzne do Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Kazachstanie, Bukowinie Ukraińskiej i Rumuńskiej, na Zaolziu, w Argentynie i Brazylii, seria płytowa „Muzyka Źródeł” realizowana dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Festiwal i Konkurs Folkowy „Nowa Tradycja”, Festiwal Folkowy Europejskiej Unii Radiowej w Zakopanem, koncerty zespołów ludowych i folkowych, polskich i obcych w studiu koncertowym oraz ich transmisje, obecność polskich zespołów folkowych na corocznych festiwalach Europejskiej Unii Radiowej oraz liczne nagrody fundowane przez RCKL, przyznawane twórcom i zespołom ludowym.
Dziedziną, do której redaktorzy RCKL przywiązują ogromną wagę, jest stale prowadzona dokumentacja działalności twórców ludowych ze wszystkich regionów Polski oraz artystów należących do mniejszości etnicznych. Rejestrują również imprezy i festiwale związane z kulturą ludową.
Radiowe Centrum Kultury Ludowej tworzą: Maria Baliszewska, Anna Borucka-Szotkowska, Małgorzata Jędruch, Włodzimierz Kleszcz, Piotr Kędziorek, Wojciech Ossowski, Anna Szewczuk-Czech, Donata Bogusz.
/red.K.M./
http://www.polskieradio.pl/8,Dwojka/197,Radiowe-Centrum-Kultury-Ludowej
Laureaci Nagrody 2004
- Aleksander Bobowski
- Stanisław Fijałkowski
- Magdalena Gruszka
- Andrzej Haniaczyk
- Janina Jarosz-Walczakowa
- Tadeusz Kacalak
- Władysław Koczot
- Marian Kubicki
- Julianna Pawlak
- Józef Pitoń
- Jarosław Rodak
- Marianna Rzepka
- Kapela „Wałasi” z Istebnej
- Zespól Folklorystyczny „Zakukała kukułecka” z Gałek Rusinowskich
- Zespół Folklorystyczny „Zamszanki” z Zamchu
- Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" z Krakowa
- dr Jan Górak
- dr Jarosław Lisakowski
- Krystyna Wodzowa
- Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio SA
- Sekcja Polska – Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej
- Stowarzyszenie Klub Kawalerów w Szymborzu, Kujawy