Zofia Murawska
Year:
1992
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Art
Region:
Podlaskie, powiat wysokomazowiecki, Radziszewo-Króle
Zofia Murawska urodziła się 22 X 1936 r. w Chechłowie, obecnie zamieszkała we wsi Radziszewo-Króle, gm. Ciechanowiec, woj. podlaskie. Wykształcenie podstawowe. Pracuje na własnym gospodarstwie rolnym. Z tkactwem zaznajomiła się w domu pomagając matce Bronisławie Radzikowskiej przy tkaniu prostych tkanin lnianych i pasiastych chodników ze szmat. Z techniką tkania dywanów dwuosnowowych zetknęła się po raz pierwszy w 1957 r. u kuzynki Zofii Krasowskiej we wsi Sady k/Drohiczyna. Wspólnie z nią wykonała kilka dywanów o prostych wzorach geometrycznych. Wkrótce zaczęła tkać samodzielnie, wprowadzając do swoich dywanów coraz bardziej skomplikowane wzory i zróżnicowaną kolorystkę. Korzysta z tradycyjnego wzornictwa dywanów brańskich z przewagą ornamentów geometrycznych i roślinno-geometrycznych zapełniając równomiernie całą powierzchnię dywanów. Najczęściej stosowanym przez nią zestawieniem kolorów jest: zieleń-bordo, zieleń-wiśnia, czerwony-czarny, żółty-śliwka. Często wprowadza trzeci i czwarty kolor, np. zieleń-wiśnia-jasny brąz lub czarny-szary, zieleń-bordo.
Tkaczka po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie na tkactwo dywanów w Ciechanowcu 1975 r. otrzymując wyróżnienie. Ale już w następnych konkursach w 1978, 1981, 1988 r. otrzymuje I nagrody zyskując miano jednej z najlepszych współczesnych tkaczek dywanów typu brańskiego. Jej dywany o tradycyjnym wzornictwie pokazywane były na wielu wystawach sztuki ludowej. Znajdują się w zbiorach muzealnych w Ciechanowcu, Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Sierpcu.
Tkaczka oprócz dywanów „brańskich” na zamówienie kobiet ze wsi okazjonalnie tka również dywany o wzornictwie ,,kapowym”.
Marian Pokropek
Laureaci Nagrody 1992
- Marian Adamski
- Anna Hulka i Józef Hulka
- Zofia Murawska
- Stanisław Naróg
- Edward i Bolesław Piechowscy
- Tadeusz Połetek
- Apolonia Nowak
- Marian Bujak
- Tadeusz Czwordon
- Kapela z Bud Łańcuckich
- Kapela z Krzemienia k/Janowa Lubelskiego
- Zespół Śpiewaczy z Niedrzwicy Kościelnej
- Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka
- Stanisław Chmielowski
- Mirosław Nalaskowski
- Aleksander Spyra
- Stanisław Zahradnik
- Janina Kalicińska