Edward Ignyś
Year:
1987
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Bagpiper
Region:
Wielkopolskie, powiat kościański, Śmigiel
Edward Ignyś urodził się w 1916 r. w Niemczech. W Polsce przez wiele lat mieszkał w Opalenicy, potem w Śmiglu w Wielkopolskiem. Pochodzi z rodziny wiejskich muzykantów. Dziadek Edwarda grał na dudach wielkopolskich, ojciec Edwarda - Jakub na dudach i skrzypcach ,,podwiązanych”. Muzykantem był też brat Jakuba - Wojciech.
Rodzinna kapela Ignysiów do II wojny światowej grała na wiejskich weselach, ,,wincach” (dożynkach), majówkach, zabawach-potańcówkach.
Edward Ignyś naukę gry na skrzypcach i dudach rozpoczął w 12 roku życia. Nauczycielami byli ojciec i dziadek. Pod koniec okresu międzywojennego zaczął grać w rodzinnej kapeli. W latach 50-tych kapela uczestniczyła w rozpowszechniających się wówczas imprezach folklorystycznych, tzw. biesiadach dudziarskich, czyli przeglądach kapel dudziarskich (regionalnych i wojewódzkich). Kapela brała również udział w konkursach i festiwalach folklorystycznych (Kościan, Gołębin Stary, Przytoczna, Poznań).
W latach 1948-1976 Edward Ignyś pracował jako nauczyciel w Szkole Zawodowej w Śmiglu. W wolnym czasie w dalszym ciągu uprawiał muzykę dudziarską. W 1952 roku założył w Śmiglu kapelę dudziarską, która występowała samodzielnie lub przygrywała zespołom regionalnym występującym na imprezach regionalnych, uroczystościach państwowych i festiwalach folklorystycznych. W latach 60-tych opiekę nad kapelą dudziarską przejął Powiatowy Dom Kultury w Kościanie.
Po przejściu na emeryturę w 1976 roku Edward Ignyś rozpoczął bardzo ożywioną działalność jako muzyk oraz nauczyciel gry na dudach i skrzypcach. Prowadził kilka grup dziecięco-młodzieżowych w Turwi, Bukowcu, Czempiniu, Śmiglu, Krobi. Wyuczył gry na dudach i skrzypcach ponad 60 osób. W latach 80-tych prowadził w Lesznie cztery kapele dudziarskie. Edward Ignaś był założycielem oryginalnego zespołu bandonistów wielkopolskich. Był współtwórcą widowiska scenicznego "Podkoziołek", które w 1984 r. zdobyło I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kultury w Przeworsku.
Edward Ignyś w czasie swej wieloletniej działalności muzycznej setki razy koncertował z kapelami i zespołami regionalnymi na terenie niemal całej Polski. Brał udział we wszystkich znaczących festiwalach folklorystycznych (Płock, Kazimierz Dolny, Jasło, Przytocznia, Poznań, Rzeszów) zdobywając wielokrotnie najwyższe nagrody i wyróżnienia. Trzykrotnie uczestniczył w Ogólnopolskich Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w konkursie „Duży - Mały”, czyli „Mistrz - uczniowie”. Występy te przynosiły młodym uczniom Edwarda Ignysia zazwyczaj pierwsze nagrody, co szczególnie cieszyło Mistrza, gdyż były sprawdzianem jego umiejętności muzyczno-pedagogicznych i wychowawczych.
Artysta wielokrotnie wyjeżdżał na występy za granicę. Oprócz muzykowania i nauczania gry na instrumentach ludowych Edward Ignyś zajmował się wyrobem dud wielkopolskich dla nowopowstających kapel dudziarskich, jak również do zbiorów muzealnych. Dudy wykonane przez Edwarda Ignysia znajdują się m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Toruniu, w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, jak również w zbiorach zagranicznych (USA, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia).
Artysta otrzymał kilka medali i odznaczeń państwowych, wiele nagród i wyróżnień.
Edward Ignyś zmarł w 2004 roku.
Agnieszka Pokropek
Laureaci Nagrody 1987
- Mieczysław Biernacik
- Bronisław Chojęta
- Edward Ignyś
- Feliks Jankowski
- Jadwiga Łukawska
- Krystyna Placha
- Albert Speiser
- Zdzisław Walczak
- Barbara Kaznowska
- dr Grażyna Dąbrowska
- Wanda Szkulmowska
- Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty z Zakopanego
- Kapela Wojciechowska z Wojciechowa
- Lawrence Kozlowski
- Stanley Pelc
- Władysław Młynek
- Annabella Wersinger
- Polski Zespół Folklorystyczny „Łowiczanie” z San Francisco (USA)
- Zespół Tańca Ludowego „Lublin” z Pont de Cheury (Francja)
- Polsko – Kanadyjski Zespół Tańca Ludowego „Lechovia” z Mississauga (Kanada)