Nina Nikołajuk
Year:
1996
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Music
Region:
Lubelskie, powiat bialski, Dobryń Duży
Nina Nikołajuk ur. 20 III 1925 r. we wsi Kijowiec w wielodzietnej rodzinie. Po II wojnie światowej całą rodzinę wywieziono na Ziemie Odzyskane, skąd wróciła w 1951 r. Zamieszkała we wsi Dobryń Duży gm. Zalesie w woj. lubelskim.
Z lat panieńskich zapamiętała wiele starych pieśni weselnych, obrzędowych, religijnych, przyśpiewek z zabaw wiejskich. Jest skarbnicą wiedzy o dawnych o obrzędach i zwyczajach ludowych. Zaczęła je odtwarzać w późniejszym wieku zachęcona przez organizatorów wojewódzkich przeglądów kapel i śpiewaków ludowych w Białej Podlaskiej. Na przestrzeni ostatnich 20 lat występowała tam wielokrotnie zdobywając główne nagrody. W 1987 r. wystąpiła na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i otrzymała I nagrodę w kategorii solistów. Wyróżniała się pięknym, mocnym głosem śpiewając językiem jej rodziców. W jej ogromnym repertuarze znajdują się archaiczne pieśni weselne, sobótkowe, świętojańskie, kolędy i ballady. Swoje umiejętności śpiewacze przedstawiała także na „Biesiadach nadbużańskich” organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, jak też w widowiskach obrzędowych przygotowywanych przez Wiejski Dom Kultury w Zalesiu.
Śpiew N. Nikołajuk był wielokrotnie nagrywany przez Polskie Radio i dokumentowany przez instytucje naukowe (UMCS w Lublinie i IS PAN w Warszawie). N. Nikołajuk była także uzdolnioną tkaczką. Wykonywała tkaniny wielonicielnicowe o tradycyjnych wzorach. Kilka z nich trafiło do zbiorów Muzeum Okręgowego w Białej Podlaskiej. Twórczyni uczestniczyła w wielu konkursach sztuki ludowej zdobywając nagrody.
Nina Nikołajuk zmarła w 2008 roku.
Alicja Mironiuk Nikolska
Laureaci Nagrody 1996
- Kapela Ludowa Władysława Pogody z Kolbuszowej
- Kazimierz Maurer
- Stefan Chojnowski
- Wanda Czubernat
- Maria Cedro-Biskupowa
- Henryk Kretowicz
- Joanna Rachańska
- Nina Nikołajuk
- Józef Leśniak
- Maria i Józef Staszelowie
- Tadeusz Maślanka
- Marianna Jobczyk
- Franciszka Uflant
- Maria Madejczyk
- Jan Markowski
- Piotr Sakson
- Anna Markiewicz
- Kazimierz Uszyński
- Maria Patyk
- Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci
- Regionalny Zespół „CEPELIA – Puszcza Biała” z Ostrołęki
- Zespół Obrzędowy z Rudy Solskiej
- Bukowiańskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej
- Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie
- Mazowieckie Muzeum w Płocku