Roderyk Lange
Year:
1990
Category:
Category V. Scientific research, documentation and animation, popularization of folk culture
Field of activity:
Scientific activity, popularization, promoting
Region:
Wielka Brytania
Roderyk Lange urodził się w 1930 roku w Bydgoszczy. Ukończył Studium Tańca w Bydgoszczy oraz studium działające przy Filharmonii Poznańskiej, a następnie kształcił się w w Folkwang Hochschule w Niemczech, gdzie zapoznawał się w Labanowską teorią tańca. Zdobył również tytuł magistra etnografii Uniwersytetu Wrocławskiego i tytuł doktora habilitowanego etnologii na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (w 1977 roku).
Uznawany jest za jednego z wybitniejszych choreologów na świecie. Prowadził wiele badań terenowych dotyczących tańca na ziemiach polskich, ale i poza ich granicami, m.in. w Egipcie, Indonezji i wśród narodów południowosłowiańskich. Był również koordynatorem prac związanych z poznawaniem i dokumentowaniem polskiego folkloru tanecznego.
Roderyk Lange to także ceniony wykładowca wielu ośrodków akademickich, zarówno polskich, jak i europejskich. Nauczał m.in. w Pedagogicznym Studium Tańca w Warszawie, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Laban Art of Movement Centre w Addlestone, na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie oraz w London University Goldsmiths’ College. Gościnnie wykładał także w Folkwang Hochschule w Essen.
Działalność laureata wiąże się również z założeniem Centre for Dance Studies na wyspie Jersey oraz z kierowaniem tym ośrodkiem do 2003 roku. Roderyk Lange utworzył także Instytut Choreologii w Poznaniu – jedną z nielicznych polskich placówek naukowych skupiających się na badaniach związanych z teorią tańca. Zasługą badacza jest też otwarcie Działu Tańca w toruńskim Muzeum Etnograficznym.
Roderyk Lange opublikował wiele znaczących pozycji książkowych i artykułów związanych m.in. z antropologią tańca i polskim folklorem. Są wśród nich Folklor Kujaw, O istocie tańca i jego przejawach w kulturze. Perspektywa antropologiczna, The Nature of Dance czy Podręcznik kinetografii. Redagował także „Dance Studies” i „Studia Choreologica”.
Laureat jest czynnym członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, International Council for Traditional Music oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie w Londynie.
Roderyka Langego wyróżniono wieloma odznaczeniami, m.in. Honorową Odznaką Miasta Poznania i tytułem Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródło: portal internetowy www.taniecpolska.pl.
Laureaci Nagrody 1990
- Antoni Chynek
- Jarosław Furgała
- Franciszka Kuźma
- Władysława Prucnal
- Stefan Sowiński
- Tadeusz Gąsienica-Giewont
- Józefa Graszka
- Czesław Prządka
- Zespół „Biskupianie” z Domachowa
- Kapela Kujawska z Kowala
- Mirosława Bobrowska
- dr Stefan Rosiński
- Zespół Tańców Folklorystycznych „Spotkanie” z La Louviere (Belgia)
- Józef Parczyński
- Roderyk Lange
- Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
- Muzeum Etnograficzne w Toruniu