Kapela Adama Wyrwińskiego z Korzyc
Year:
2003
Category:
Category III. Folk bands
Field of activity:
Music
Region:
Mazowieckie, powiat szydłowiecki, Radomskie, Korzyce
Tradycja muzyczna rodziny Adama Wyrwińskiego jest długa i bogata. Pradziadek Wyrwa z Pawłowa – był skrzypkiem. Dziadek Michał i ojciec Józef grali na skrzypcach. Adam Wyrwiński ożenił się z Heleną Adamus (dobrą śpiewaczką ludową) z Korzyc. Syn Józef gra na harmonii i na harmonii pedałowej. Żona Helena, córka Danuta, synowa Małgorzata występują w Zespole Folklorystycznym.
Adam Wyrwiński od 12 roku życia uczył się grać na skrzypcach; miał ogromny zapał do nauki i chęć do gry. Początkowo grał na basach, a ojciec Józef i brat Antoni na skrzypcach. Po kilku latach brat „przerzuca się” na harmonię a Adam zaczyna grać na skrzypcach. W tych czasach zanika zwyczaj gry na basach, które wypierane są przez różnego rodzaju bębenki. Nauczycielami Adama byli: Jan Kurzawa z Pawłowa (harmonista i skrzypek) i Stanisław Kucfir z Pawłowa (skrzypek). Podczas wojny towarzyszył ojcu jako bębnista na weselach. W latach 1945 – 1990 grywał na weselach i zabawach z bratem Antonim.
Kapela braci Wyrwińskich grała w następującym składzie: Adam Wyrwiński (skrzypce), Antoni Wyrwiński (harmonia pedałowa), Stanisław Cieloch (bębenek). Po śmierci Stanisława Cielocha na bębnie gra Jan Karczewski. Kapela w tym składzie dwukrotnie zdobyła nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Kapela Wyrwińskich była wysoko oceniana przez redaktora Piotra Gana z Kieleckiej Rozgłośni Polskiego Radia, który wielokrotnie nagrywał ją i prezentował na radiowej antenie. Kapela grała na ponad 1000 weselach. Miała w repertuarze stare mazurki i polki ojca Józefa, mazur od Korzyc, polki: siekana i drygana, owczarek, oberek „Oj, jedź, jedź”, oberek od Wawrzyszewa, polkę-mazur.
Po śmierci Antoniego, Adam założył nową kapelę. W latach 1993–1999 kapela gra w składzie: Adam Wyrwiński (skrzypce), Józef Wyrwiński - syn (harmonia, harmonia pedałowa), Władysław Rejczak (bębenek). Od 1999 na bębenku gra Marian Maj. Adam Wyrwiński jeszcze czterokrotnie zdobywał nagrody (indywidualnie i z kapelą), w tym trzy pierwsze na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Ostatni jego sukces to I nagroda w kategorii solistów instrumentalistów na festiwalu w Kazimierzu, w 2003 r. Adam Wyrwiński zmarł w 2005 r.
Adolf Krzemiński
Laureaci Nagrody 2003
- Stanisława Betyna
- Aleksander Filipczuk
- Urszula Gruszka
- Wacław Gutowski
- Józef Koszarek
- Stefan Nowaczek
- Zofia Pacan
- Jadwiga Solińska
- Zofia Sulikowska
- Zygmunt Walenciuk
- Kapela Jacka Bursy z Guzowa
- Kapela Rodziny Kołazińskich ze Zdunkowa
- Kapela Adama Wyrwińskiego z Korzyc
- Zespół Folklorystyczny z Popowic
- Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki”
- Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Kocudzy
- prof. Jerzy Czajkowski
- Władysław Czarnowski
- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu