Kapela Jacka Bursy z Guzowa
Year:
2003
Category:
Category III. Folk bands
Field of activity:
Music
Region:
Mazowieckie, powiat szydłowiecki, Radomskie, Guzów
O Kapeli Jacka Bursy, młodego harmonisty z Guzowa, gm. Orońsko, usłyszano po raz pierwszy w 1996 r. Został wtedy kierownikiem kapeli grywającej już znacznie wcześniej - od 1988 roku, na okolicznych weselach i zabawach na przeglądach i regionalnych imprezach folklorystycznych. Kapela grała w stałym składzie przez okres kilkunastu lat (1988-2000): na harmonii pedałowej Jacek Bursa, jego nauczyciel gry, skrzypek Tadeusz Maciejewski i bębnista Stanisław Kober, obaj z Chronówka, gm. Orońsko.
W 2000 r. muzykanci utworzyli dwie odrębne kapele: Maciejewskiego i Bursy. Występowali jednak razem, w starym składzie, towarzysząc Zespołowi Ludowemu „Zaborowianki” z Zaborowia, z którym współpracują od 1995 r.
Jacek Bursa urodził się w 1965 r. w Drzewicy, w centrum regionu opoczyńskiego, gdzie tradycje ludowe są bogate i wciąż żywe. Obecnie mieszka w Guzowie. W wieku 9 lat zaczął grać na akordeonie. Pobierał lekcje gry u Tadeusza Maciejewskiego. Grywał polki, oberki, mazurki, początkowo na harmonii polskiej, a od 1996 r. na harmonii pedałowej. W kapeli z Maciejewskim grał kilkanaście lat. W 2001 r. wraz z Janem Gacą (ur.1933) z Przystałowic Małych, wystąpił na festiwalu w Kazimierzu i zdobył I nagrodę. Jacek Bursa wielokrotnie brał udział w przeglądach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich m.in. w Przysusze, Szydłowcu, Wieniawie, Radomiu, Skaryszewie, Niepołomicach, Toruniu.
Tadeusz Maciejewski urodził się w 1936 r., w Guzowie. Uczył się gry na skrzypcach w swojej rodzinnej wsi, u Antoniego Kuśty. Gdy ukończył 11 lat ojciec kupił mu pierwsze skrzypce.
W wieku szesnastu lat, zagrał na weselu w Janikowie, w kapeli obok Józefa Czachora (skrzypce) ze Strzałkowa, Mieczysława Wąchalskiego (harmonia trzyrzędowa) z Wolanowa i Stefana Sasina (na bębenku) z Kolonii Wolanów. T. Maciejewski najdłużej grał z harmonistą Bogdanem Włodarczykiem z Chronowa,. Przyjaźnili się, grali razem w latach 1958-1988. W 2001 r. wystąpił wraz z bębnistą Stanisławem Koberem na Festiwalu w Kazimierzu, zdobywając „Basztę”.
W ostatnich latach muzycy sporadycznie grywali na zabawach i weselach, zmieniły się oczekiwania i potrzeby mieszkańców wsi, najczęściej i najchętniej występowali na regionalnych i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach, podczas których ich żywiołowe oberki, polki, mazurki porywały słuchaczy, a kapeli przynosiły uznanie i nagrody.
Adolf Krzemiński
Laureaci Nagrody 2003
- Stanisława Betyna
- Aleksander Filipczuk
- Urszula Gruszka
- Wacław Gutowski
- Józef Koszarek
- Stefan Nowaczek
- Zofia Pacan
- Jadwiga Solińska
- Zofia Sulikowska
- Zygmunt Walenciuk
- Kapela Jacka Bursy z Guzowa
- Kapela Rodziny Kołazińskich ze Zdunkowa
- Kapela Adama Wyrwińskiego z Korzyc
- Zespół Folklorystyczny z Popowic
- Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki”
- Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Kocudzy
- prof. Jerzy Czajkowski
- Władysław Czarnowski
- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu