Aleksander Filipczuk
Year:
2003
Category:
Category I. Plastic arts, ornamentation, handicraft and folk crafts, music and dance folklore
Field of activity:
Potter
Region:
Lubelskie, powiat chełmski, Pawłów
Aleksander Filipczuk urodził się w 1950 roku w Chełmie, mieszka zaś w Rejowcu Fabrycznym. Kontynuuje rodzinne tradycje jako następca garncarzy – dziadka i ojca, ze znanego dawniej ośrodka ceramiki siwej w Pawłowie.
Zachował kompletny warsztat ojca, od którego uczył się rzemiosła jako dziecko, a będąc na rencie prowadził własne eksperymenty i próby z gliną, gotowe zaś wyroby wypalał w zwykłej kuchni węglowej. Już pierwsze prace artysty świadczyły o tym, że obdarzony jest artystycznym duchem, talentem i że ma świetne wyczucie trudnego materiału, jakim jest glina. Zainteresowanie jego twórczością zachęciło go do dalszej pracy i do współdziałania z organizatorami wystawy garncarstwa, na którą wykonał serię miniaturek (małych skarbonek, dzbanuszków, gwizdków itp.) oraz rzeźby z gliny (figurki Chrystusa, krucyfiksy). Wtedy na dobre otworzył warsztat ojca i rozpoczął przygodę z garncarstwem.
Aleksander Filipczuk specjalizuje się w rzeźbie i małych formach garncarskich, ponieważ w każdej takiej pracy może przekazać coś ze swojej osobowości. Mniej lubi pracę na kole, choć wykonane przez niego naczynia są wyjątkowo dobre.
Artysta bierze udział w wystawach i konkursach, a także w pokazach garncarskich. Najwięcej pokazów odbyło się w samym Pawłowskim Ośrodku Garncarskim, w którym Aleksander Filipczuk pracuje jako instruktor. Tajniki swojej sztuki prezentuje również w muzeach, szkołach, na festynach i kiermaszach. Ważnym osiągnięciem pawłowskiego ośrodka są kursy garncarskie organizowane od 1999 roku. Są one przeznaczone dla osób, które poszukują różnych możliwości artystycznego rozwoju oraz dla nauczycieli, pracowników ośrodków kultury, muzealników, którzy chcą bliżej poznać garncarskie rzemiosło.
Aleksander Filipczuk to aktywny twórca, uczestnik licznych konkursów, kiermaszów i wystaw. Jego wyroby znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Od 1998 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Jolanta Pawlak
Laureaci Nagrody 2003
- Stanisława Betyna
- Aleksander Filipczuk
- Urszula Gruszka
- Wacław Gutowski
- Józef Koszarek
- Stefan Nowaczek
- Zofia Pacan
- Jadwiga Solińska
- Zofia Sulikowska
- Zygmunt Walenciuk
- Kapela Jacka Bursy z Guzowa
- Kapela Rodziny Kołazińskich ze Zdunkowa
- Kapela Adama Wyrwińskiego z Korzyc
- Zespół Folklorystyczny z Popowic
- Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki”
- Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Kocudzy
- prof. Jerzy Czajkowski
- Władysław Czarnowski
- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu